İçimini çok sevdiğimiz Türk Kahvesi’nin telvesini atmıyoruz ;)

Güneş ışınlarının olumsuz etkisi,hava kirliliği,stres,sağlık problemleri,ergenlik,yaşlılık  … cildimizi yoran ,eskiten bir çok neden var aslında ve biz cildimize gereken bakımı yapmadığımız sürece haliyle o da bize küsüyor sivilce,leke,siyah nokta,kırışıklık vs ile bize cevap veriyor 🙁 yüzümüz vücudumuzun en hassas yeri ve sabah akşam yumuşak hareketlerle cildimize uygun bir temizleme ürünü ile yüzümüzü temizlemeliyiz ve hafta da 2-3 kez maske ile desteklemeliyiz 🙂 tüm bunları zaten biliyor ama doğru ürünü seçmekte zorlanıyordum açıkçası kozmatik mağazalarının içinde ne olduğunu bile bilmediğim bir çok ürününü alıp sadece stok yaptığımı farkettim bir kaç kullanımdan sonra içime bir türlü sindiremiyordum çünkü her seferinde ne sürüyorum yüzüme diye düşünmekten kendimi alamıyordum daha sonra tamamen doğal ürünlere geçiş yaptım yüz yıkama jeli, şampuan vs bir çok kozmatik ürününü doğal ürünlerle değiştirdim ve çok memnunum satın aldığım maskelerde ise evde kendim yaptığım maskeler kadar etki görmedim 🙁 🙂 şimdi onlardan bir kaçını size aktarmak istiyorum kahve telvesi ile yapabileceğimiz maske 🙂

Kahve maskesinin cilde faydaları hakkında kısaca bilgi vereyim.

Kahvenin cilde en önemli faydası sıkılaştırarak daha pürüzsüz bir görünüm kazandırması. Cildinizin soluk göründüğünü düşünüyorsanız 2-3 kahve maskesi uygulamasından sonra çok daha canlı ve parlak olduğunu görebilirsiniz 🙂

Cildimiz düzenli olarak temizlenmediğinde bir süre sonra gözenekleri tıkayan ve sivilce oluşumunu tetikleyen ölü cilt hücrelerini de kahve maskesi temizliyor.

 

Kuru Ciltler İçin Yoğurtlu Kahve Maskesi

Cildi nemlendiren, yumuşatan ve doğal bir parlaklık veren kolay bir maske arıyorsanız bu maskeyi deneyebilirsiniz.

İhtiyacınız olan malzemeler;

Yarım yemek kaşığı sade yoğurt, 1 çay kaşığı Türk kahvesi telvesi veya kullanılmış makine kahvesi, 1 çay kaşığı toz haline getirilmiş yulaf ezmesi.

Cildiniz aşırı kuruysa bu malzemelere ek olarak 1 çay kaşığı kadar bal ekleyebilirsiniz.

Tüm malzemeleri karıştırdıktan sonra yüzünüze ince bir tabaka halinde sürün ve 15 dakika kadar bekletin. Temizlemek için ılık su kullanabilirsiniz. Cildiniz çok kuruysa bu maskeyi haftada 2 kez yapabilirsiniz.

Yağlı Ciltler İçin Limonlu Kahve Maskesi

Cildin yağlı olması belki kırışıklıkları geciktirdiği için avantajlı görünebilir ama büyük gözenekler, sivilce, siyah nokta gibi sorunlar en çok yağlı ciltlerde görülür. Bunlardan korunmak ve cildinizin yağ nedeniyle aşırı parlamasını önlemek istiyorsanız bu maske sizin için ideal olabilir.

İhtiyacınız olan malzemeler;

2 çay kaşığı Türk kahvesi, 2 çay kaşığı taze sıkılmış limon suyu, çeyrek çay bardağı süt veya yarım çay bardağı yoğurt.

Malzemeleri iyice karıştırın ve parmak uçlarıyla masaj yaparak yüzünüze (göz çevresi haricinde) sürün. 15-20 dakika bekleyip bol ılık suyla yıkayın.

Bu maskede yağı alan içeren limon suyu. Ama “limon suyunu fazla koyayım cildim hiç yağlanmasın” diye düşünmeyin. Çünkü limon suyunda aşırıya kaçarsanız yüzünüz istediğinizden çok daha fazla kuruyabilir ve tahriş olabilir. Sonuçta cildimizin o doğal yağa ihtiyacı var. Maksimum 2 çay kaşığı, cildiniz yağlı ama aşırı yağlı değilse 1 çay kaşığı limon suyu yeterli olacaktır.

Sivilcelere Karşı Kakaolu Kahve Maskesi

Antioksidanlar bakımından zengin kakao hava kirliliği gibi çevresel faktörlerin cilt üzerinde yarattığı olumsuz etkilerini gidermek için ideal. Aynı zamanda sülfür içeren kakao sivilce oluşumunu da azaltıyor.

Kakaonun bu özelliklerine, ciltteki tahrişi alan, gözenekleri ve ölü cilt hücrelerini temizleyen kahve eklendiği zaman sivilcelere karşı etkili bir çözüm ortaya çıkıyor.

İhtiyacınız olan malzemeler,

2 çay kaşığı kakao tozu, 2 çay kaşığı kullanılmış makine kahvesi veya 2 çay kaşığı Türk kahvesi telvesi, 2 çay kaşığı bal.

Cildiniz yağlıyla bu maskeye 1-2 çay kaşığı limon suyu, kuruysa 2 tatlı kaşığı yoğurt ekleyebilirsiniz.

Malzemeleri bir kasede karıştırın ve yüzünüze sürün. 20 dakika beklettikten sonra ılık suyla yıkayın. Malzemeleri örneğin 3 katı artırarak 3 günlük kahve maskenizi hazırlayabilir ve bu 3 gün buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.

Sıkılaştırıcı Kahve Maskesi

Kahvenin genel olarak gözenekleri küçülten ve cildi sıkılaştırarak pürüzsüz görünmesi sağlayan bir etkisi var. Yani bu sayfada yer alan maske tariflerinden herhangi birini düzenli olarak kullanırsanız 3-4 uygulamadan sonra cildinizin sıkılaştığını ve gözeneklerin küçüldüğünü görebilirsiniz. Ama özellikle sıkılaştırıcı bir etki arıyorsanız bal ve kahve maskesini deneyebilirsiniz.

İhtiyacınız olan malzemeler;

2 çay kaşığı bal ve 2 çay kaşığı Türk kahvesi telvesi.

Önce balı bir tavaya alın ve çok kısık ateşte ısıtın. Bu maskenin daha etkili olabilmesi için balın ılık olması gerekiyor. Isıttığınız bal ayrı bir kaba alın ve kahveyle karıştırın. Karışımı yüzünüze sürün ve 15 dakika bekletin. Bu maskeyi haftada 2 kez yapabilirsiniz.

Özellikle kuru ciltler için etkili bir maske ve daha ilk uygulamadan sonra cildinizin yumuşadığını hissedebilirsiniz.(karma bir cildiniz varsa birer çay kaşığı süt ve limon suyu ekleyebilirsiniz )başta biraz sıvı oluyor makyaj fırçalarınızdan birini feda edip onunla sürebilirsiniz 5 dk içinde bal soğudukça maske yüze sabitleniyor )

Peeling Etkili Kahve Maskesi

Yağlı veya kuru hangi cilt tipine sahip olursanız olun düzenli olarak peeling yapmanız gerekiyor çünkü cildinizi ne kadar çok yıkarsanız yıkayın gözenekler bir süre sonra öyle veya böyle doluyor ve tıkanıyor.

Evde düzenli olarak hafif peeling yapmanın 2 avantajı var. İlki sık yaptığınız için kimyasal peeling gibi cildi inanılmaz tahriş eden (daha doğrusu soyan) bir peeling uygulamasına ihtiyacınızın kalmaması. İkincisi ise gözenekler sürekli temiz kalacağından sivilce, siyah nokta gibi sorunlardan büyük oranda kurtulmanız.

Peeling etkili kahve maskesini hazırlamak ve uygulamak son derece kolay. 2 çay kaşığı esmer şekeri 2 çay kaşığı Türk kahvesi telvesi veya kullanılmış makine kahvesi ile karıştırın. Bu karışımı parmak uçlarınızla hafifçe bastırarak ve dairesel hareketlerle tüm yüzünüze masaj yapın. Toplamda 10-15 dakikalık bir uygulama yeterli olacaktır. Maskeyi temizlemek için ılık su kullanabilirsiniz.

Yorgun Ciltler İçin Yumurtalı Kahve Maskesi

Cildi temizleyen, besleyen ve canlandıran bu maskeyi Türk kahvesi telvesiyle yapıyorum.

İhtiyacınız olan malzemeler;

2 çay kaşığı Türk kahvesi telvesi (veya kullanılmış makine kahvesi), 1 yumurta, 1 çay kaşığı (silme) tuz, 1 çay kaşığı bal, 1 çay kaşığı esmer şeker.

Bir kaseye yumurtayı kırdıktan sonra diğer malzemeleri ekleyin ve iyice karıştırın. Daha sonra dudak ve göz çevresi dışında kalan bölgelere parmak uçlarınızla masaj yaparak sürün. Saçınıza gelmemesi için saç bandı kullanabilirsiniz.

10 dakika bekleyin. Bu sırada kuruyan yumurta cildinizi gerecektir. Maskeyi temizlemek için ılık su (sıcak değil) kullanabilirsiniz. Maske tamamen temizlendikten sonra gözeneklerin sıkılaşması için soğuk suyla yüzünüzü tekrar yıkayın.

Kolay Kahve Maskesi

Yukarıdaki yapımı nispeten daha uzun süren maskeleri hazırlayacak vaktiniz yoksa 2 çay kaşığı Türk kahvesi telvesini 2 çay kaşığı zeytinyağıyla karıştırıp yüzünüze sürün.

10-15 dakika bekledikten sonra ılık suyla yıkayın. Bu basit uygulamayı cildiniz sıkılaşana, gözenekler küçülene kadar haftada 3-4 kez yapabilirsiniz.

 

You may also like...

fikrini paylaş