İÇİMİZDEKİ ÇOCUK …

Hepimizin içinde bir çocuk vardır. İçimizdeki çocuk her zaman sağlıklı bir ortam içinde gelişmez. Aile,okul,genel kültür ortamı,çoğu kere çocuğun sağlıklı gelişmesini engeller.Birey bedenen büyür, fakat içimizdeki çocuk, psikolojik anlamda sağlıksız ve cılız kalır.

İçimizdeki çocuk sağlıklı olmadan biz yetişkinlerin sağlıklı ve doyumlu bir yaşam gerçekleştirmesi olanaksızdır.

İç çocuğun gelişimi durunca, bedenen büyüse dahi psikolojik yetenekleri bakımından kişi “çocuğumsu” ve “çarpık” kalır. Bu çocuğumsuluk ve çarpıklık yetişkin çocukların psikolojik yeteneklerinin temelini oluşturur.Bu kişilerin küskün, kızgın, gergin, saldırgan, pısırık, bağnaz, tutkunluğu, düşkünlüğü olan insanlar olarak çevrenizde görürsünüz.

Kişi normal bir çocukluk devresi geçirerek sağlıklı bir aile yaşamı içinde büyümüşse içindeki ana-baba iç çocuğu duyar ve ikisi arasında denge kurulur.

 

 

İçimizdeki çocuk yaşamımıza yön veren güçlü bir varlıktır. İçimizdeki çocuk ve içimizdeki ana-baba duygu,düşünüş,ve davranışlarımızı sürekli yönlendirdiği halde, çoğu kez onların varlığından bile haberdar olmayız.

Bu kitap içinde yetiştiğiniz ailenin ve yakın çevrenin sizin iç dünyanızı ve şimdiki duygu, düşünüş ve davranışınızı nasıl etkilediğini incelemektedir.

Doğan Cüceloğlu ,İç Çocuk ve İç Ana-Baba ilişkisinin nasıl oluştuğunu ,bu ilişkinin duygu, düşünüş ve davranışlarımıza nasıl yansıdığını günlük örnekler kullanarak sağlam mantıksal kurgusu ve yalın anlatımıyla veriyor. İç dünyasına denge, ahenk ve huzur getirmek isteyen okura bir program çerçevesinde alıştırmalar sunuyor.

You may also like...

fikrini paylaş