Uyumsuz-Veronica Roth

Sürükleyici , okurken yaşıyormuşsunuz gibi hissedeceğiniz bir kitapla karşınızdayım. Kitabımız, Veronica Roth‘un kaleminden çıkmıştır. Artemis Yayınları ile bizlerle buluşmuştur. İngilizce’den çeviren Uğur Mehter’dir. 2014 ABD yapımı bilim kurgu ve aksiyon filmi olarak beyaz perde de karşımıza çıkmıştır.(Bence kitabı filminden çok daha güzel özellikle aksiyon sahneleri okurken gözümde canlananlar kadar etkilemese de kitabını okumamış olsaydım beklentim yüksek olmayacağından beğenebilirdim 🙂

Kitapta bir çok karakter bulunmakta. Ancak yoğunlaşmamız gereken karakterimiz Beatrice Prior. Diğer adıyla Tris. Beatrice’in yaşadığı yerdeki toplum, beş kısma ayrılmıştır. Fedakarlık, Dürüstlük, Cesurluk, Bilgelik, Dostluk. Beatrice ise Fedakar bir ailenin çocuğudur. Bir de abisi vardır. Caleb. Herkes on altı yaşına gelince bir topluluk seçmek zorundadır. Eğer seçmezlerse ya da seçtikleri yere uyum sağlayamazlarsa topluluksuz kalırlar -topluluksuzlar genelde köprü altlarında dilenerek,hırsızlık yaparak çaresiz bir hayat sürer, dışlanırlar ve topluluk sahibi olanların onlara yardım etmesi yasaklanmıştır-. Ancak bir seçim yapmadan önce sınava girerler. Bu sınav sonucunda hangi topluluğa uygun oldukları belirlenir.

Sınav zamanı gelmiştir. Beatrice çok gergindir. sınav olacağı odaya girer izlemesi gereken bir similasyon vardır,izlerken vereceği tepkiler karakteriyle ilgili işaretler verecektir. Boynuna bir iğne yapılır. Bir süre sonra simülasyon başlar. Simülasyon bittiğinde sonucunu gözetmen Tori’ye sorar. Tori garip davranmaktadır. Beatrice ısrar eder. Tori ise simülasyon da dört tane topluluğun elenmesi gerektiğini tek bir karakter yansıtması gerektiğini söyler. Ancak onun sadece iki tane eleyebildiğini belirtir. Beatrice hala anlayamamıştır. Tori ona sonucu tek bir şartla söyleyecektir. Sonucu ailesine bile söylememesidir o şart. Beatrice uyumsuzdur.(uyumsuz olduğu anlaşılırsa topluluksuz sayılır)

Topluluğunu seçme günü yaklaşır. Beatrice ise ne yapacağını bilemez. Çünkü o uyumsuzdur. Seçim günü ise annesi, babası ve Caleb ile seçimin yapılacağı binaya giderler. Herkes tek tek çağrılır. Abisinden emindir. Fedakarlığı seçecektir. Ancak düşündüğü gibi olmaz. Ve abisi kanını Bilgelik sembolünün üstüne akıtır. Sıra Beatrice’e gelir. Fedakarlığı seçecektir. Bıçağı elinin arasına yerleştirir ve bıçağı elinde kaydırır. Kanı akmaktadır. Eli Fedakarlık ve Cesurluk arasında gider gelir ve o anda düşüncesi bile kalbini delice attıran yaşamak istediği hayatın kararını verir. Kanı sıcak ateşin üstüne düşer . Artık o Cesurluk’tadır.

Beatrice dramatik bir şekilde ailesiyle vedalaşır babası ona küsmüştür annesine sarılıp ayrılır ve yeni topluluğuyla yaşamak için yola koyulur. Macera başlar yaşayacağı yere geldiğinde fedakarlık topluluğunun o sakin huzurlu ortamından çok farklı bir ortamla karşılaşır uyum sağlamak zor olacaktır ama zamanla kendini kanıtlar ve iyi bir cesur olur(kendini kanıtlama maceralarını yazmamak için kendimi zor tutuyorum en alıp götüren yeri orada ama özet formatından çıkmamak gerek 🙂 velhasılı kelam bütün sınavları başarıyla geçmiştir. Artık o bir Cesurdur. Eğitmeni (ismi Dört) ile yakınlaşması ve eğitilmesi süreçleriyle hayatı devam etmektedir. Ta ki Bilgelik, Cesurluk ile bir olup Fedakarlığa savaş açana kadar.Bilgeler Fedakar topluluktan nefret etmekte ve onları yok etmek istemektedirler kendi beyinleri ve cesurların fiziksel güçlerini birleştirip onları yok etmeye karar verirler. Cesurlara bilgeler tarafından bir iğne vurulur. Bu iğne sayesinde vücuda verici yerleştirilir cesurlar düşünemez ama savaşır bir hal alırlar. Ve Bilgeler bilgisayarlardan rahatlıkla insanları yönlendirir. Ancak bu Beatrice’e etki etmez. Çünkü o uyumsuzdur. Zaten ne olursa savaş başladığında olur. Annesinin büyük bir başarıyla sakladığı gerçek topluluğu 😉 , Dört’ün gerçek sınav sonucu 😉 , Beatrice’in uyumsuz olduğunun ortaya çıkması ve sonuçları savaş ile cevaplanır… 🙂

 

You may also like...

fikrini paylaş